16

عملکرد و کاربرد انواع عینک ایمنی

عملکرد و کاربرد انواع عینک های ایمنی :

.

 انواع عینک ایمنی و اهمیت استفاده از آن :

بنا به گفته کارشناسان عینک ایمنی مناسب می تواند تا 90 درصد از آسیب های چشمی جلوگیری کند. امروزه عینک های ایمنی برای مشاغل مختلف و در تناسب با نیازهای مختلف ساخته شده اند. مانند عینک های جراحی مورد استفاده در بیمارستان ها، عینک ایمنی جوشکاری، عینک های محافظ لیزری مورد استفاده در حکاکی لیزری و غیره.

اگر می خواهید در مورد عینک های ایمنی و عینک های مناسب با سبک زندگی خود اطلاعات بیشتری کسب کنید، این مقاله را مطالعه کنید.

.

عینک ایمنی چیست؟

عینک های ایمنی معمولا در صنایع مختلف از ساخت و ساز تا درختکاری و چمن کاری، پزشکی، رایانه ای و موارد دیگر استفاده می شوند. لنزها در این وسیله کمی بزرگ تر و عریض تر از عینک های معمولی هستند و محافظتی مانند سپر برای چشم ها ارائه می دهند.

 در این عینک ها علاوه بر نمای محیطی عالی، لنزها به دلیل مواد پلی کربناتی که از آن ها ساخته شده اند، از دوام بالایی برخوردار هستند. عینک ایمنی در رنگ های مختلف لنز از جمله عینک ایمنی دودی و شفاف با AR نقره ای تقویت شده وجود دارد. 

معمولا قاب این عینک ها دارای گوشواره های لاستیکی برای راحتی و امنیت بیشتر است که آن را برای استفاده طولانی مدت مناسب می کند. در برخی از این عینک ها گوشواره و پد بینی فوم نیز جلوی فشار بیش از حد به سر و صورت را می گیرد.

. 

عینک ایمنی شفاف

.

اهمیت کار با عینک های ایمنی

آسیب های چشمی شامل خراش یا بریدگی در سطح چشم، ورود اجسام خارجی در چشم مانند ذرات گرد و غبار، تراشه های چوب و قطعات فلزی، سوختگی های شیمیایی یا حرارتی و سوختگی های تابشی است.

در برخی از مشاغل خطر آسیب های چشمی در اثر بریدن ذرات کوچک وجود دارد. این ضربه های کوچک در اثر گرد و غبار، تراشه های چوب، برش های فلزی و سایر اجسام کوچک ایجاد می شود.

 جرقه های ناشی از کار با تجهیزات صنعتی نیز چشم ها را درگیر می کند و باعث مشکلات مختلف برای چشم ها می شود. در بیشتر موارد، جسمی که به فرد آسیب می رساند، کوچک تر از سر سوزن است.

سوختگی های شیمیایی نیز می توانند تأثیر منفی زیادی بر چشم داشته باشند؛ اگرچه این نوع آسیب ها بسیار کمتر دیده می شوند. سایر مشاغل مانند جوشکارها نیز تحت تأثیر سوختگی حرارتی یا سایر خطرات محل کار قرار می گیرند که به مرور زمان چشم ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

عینک ایمنی برای محافظت از چشم ها و جلوگیری از رسیدن اجسام کوچک و بزرگ به چشم و ناحیه اطراف طراحی شده است. بسته به مواد مورد استفاده، عینک ها همچنین می توانند از چشم در برابر سوختگی و اشعه ماوراءبنفش، نور کامپیوتر و غیره محافظت کنند.

.

انواع عینک ایمنی

با توجه به نوع خطرات و میزان آسیب رسانی آن به چشم عینک متناسب با آن باید تهیه شود، برخی از مشاغلی که عینک های ایمنی استفاده می کنند، عبارت اند از:

.

عینک ایمنی پزشکی

متخصصان پزشکی که در آزمایشگاه ها، اتاق های معاینه و سایر مناطق کار می کنند و در معرض نور شدید و مخرب قرار می گیرند، نیاز به محافظت کافی از چشم دارند. عینک ایمنی پزشکی نور و اشعه های مضر را از بین می برد؛ در حالی که بینایی را قوی تر می کند. 

بنابراین به دنبال عینک ایمنی طبی باشید که دارای ویژگی های محافظتی خاصی مانند کاهش تابش نور، پوشش ضد مه، کیفیت درجه و مقاوم، قاب پلی کربنات و مواد لنز باشد. در زمان خرید این محصول راحتی و امنیت را نیز در اولویت قرار دهید؛ زیرا احتمالا ساعت ها از آن استفاده خواهید کرد.

.

عینک آزمایشگاهی

.

عینک ایمنی رایانه ای

از عینک های رایانه ای برای سلامت چشم استفاده می شود؛ زیرا اشعه های ماوراء بنفش و آبی از آن عبور نمی کند. دیگر مزایای این عینک عبارت است از:

.

  • اشعه ماوراء بنفش خطرناک را جذب می کند و همچنین از شبکیه و عدسی چشم در برابر خطر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند.
  • این عینک میزان روشنایی صفحه را کاهش می دهد و بر تابش چشم تأثیر می گذارد. 
  • به افزایش وضوح درک رنگ کمک می کند.
  • باعث کاهش خستگی چشم و خواب آلودگی می شود.
  • این کار باعث کاهش فشار روی چشم ها می شود، به ویژه در مدت زمان طولانی کار. همچنین بازتاب صفحه نمایش که باعث خستگی چشم ها می شود را از بین می برد.
  • به کاهش خطر بیماری های چشمی مانند آستیگماتیسم و نزدیک بینی کمک می کند.
  • به دلیل کاهش تحریک پذیری و همچنین سردرد، وضعیت عاطفی فرد را بهبود می بخشد.

 .

 عینک ایمنی شفاف سنگ زنی 

برش فلز نه تنها برای دستان شما بلکه برای چشم شما نیز خطرناک است. انتخاب عینک محافظ مناسب برای این کار از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از عینک های ایمنی وجود دارد که می تواند چشم شما را در برابر آوارهای خطرناک محافظت کند.

 برخی از عینک های ایمنی شفاف سنگ زنی به گونه ای طراحی شده اند که از چشمان شما در برابر آسیب احتمالی هنگام برش فلز محافظت کنند.

هنگام بریدن یا خرد کردن فولاد، فقط بهترین عینک محافظ می تواند چشم شما را از خطرات قطعات کوچک فلزی که به اطراف می پرند، نجات دهد.

.

عینک سنگ زنی

.

عینک ایمنی جوشکاری

شایع ترین آسیب شغل جوشکاری سوختگی چشم یا پوست است. هنگام کار با جوشکاری نیمه اتوماتیک یا جوشکاری قوسی جرقه های ناشی از فلز داغ که به چشم برخورد می کند باعث صدمات جدی می شود. 

قوانین ایمنی جوشکاران را ملزم به کار با این عینک می کند. این عینک ها از پلاستیک متراکم ساخته شده اند که در برابر محیط های تهاجمی مقاوم است.

عینک های جوشکاری باید به خوبی روی سر ثابت شود و روی صورت بچسبد. از شیشه ها برای محافظت از چشم فرد در برابر نور شدید در هنگام جوشکاری یا برش پلاسما فلزات، در برابر اسپری های روشن و جرقه های گرم استفاده می شود.

 عینک های جوشکاری دارای فیلترهای محافظتی هستند که هنگام کار با فلز داغ، چشم ها را در برابر اشعه مادون قرمز و ماوراء بنفش محافظت می کنند.

.

عینک ایمنی جوشکاری

.

سخن آخر

آمار آسیب چشم در زمان کار حیرت انگیز است. این آمار اهمیت حفاظت از چشم را از طریق عینک ایمنی نشان می دهد. عینک ها محصولات ترکیبی ایمنی چشم هستند که راحتی عینک را با محافظ جانبی آن و همچنین محافظ صورت و کلاه جوش ترکیب می کنند. اگر قصد تهیه این محصول را دارید، حتما قبل از خرید آن با کارشناسان ما در تماس باشید که بهترین محصول را انتخاب کنید.

 همچنین جهت مشهاده محصولات میتوانید روی لینک کلیک کنید.