16

کاربرد گوشی صداگیر ایمنی

کاربرد و کارایی انواع گوشی صداگیر های ایمنی: 

.

گوشی ایمنی چیست؟

گوشی ایمنی وسیله‌ای است که در محیط های کاری با آلودگی صوتی شدید مورد استفاده قرار میگیرند. استفاده از گوشی های صداگیر در محیط کار؛ سطح ایمنی فعالیت‌ها را بالا میبرد و علاوه بر افزایش سطح ایمنی موجب عدم آسیب به گوش شده و سلامت افراد را تامین می نماید. زیرا عدم استفاده از این گوشی ها در حالی که آلودگی صوتی در محیط وجود داشته باشد؛ بعد از مدت طولانی خسارت های جدی به گوش و سلامت بدن وارد می کند. 

خیلی از افراد هنگام انجام فعالیت های پرخطر؛ ایمنی را رعایت نمی کنند و از کلاه عینک و گوشی ایمنی استفاده نمی نمایند. این در حالی است که این افراد بعد از مدتی دچار مشکل شده و سلامت ایشان تهدید می شود.

از آنجایی که نمی‌توان آلودگی صوتی و سر و صداهای محیط کار را کاهش داد پس باید راه‌ حلی را پیدا کرد تا آسیب جدی به گوش هایتان وارد نشود.

استفاده از تجهیزات ایمنی مانند: گوشی های صداگیر ایمنی یکی از راهکارهایی است که شما به راحتی می توانید سلامت خود را تامین کرده و همچنین سطح ایمنی هنگام کار را نیز افزایش دهید.

به این نکته نیز باید توجه داشت که استفاده از گوشی ایمنی در محل کار و مکان های شلوغ که آلودگی صوتی زیادی دارند موجب می شود دقت و تمرکز در حین کار افزایش یابد و فعالیت انجام شده با تمرکز بیشتری صورت بگیرد. این موضوع موجب می گردد نتیجه کار از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و مشکلات و اختلالات در کار پیش نیاید.

.

گوشی ایرماف صداگیر

.

در چه مواقعی باید حتما از گوشی های ایمنی استفاده کرد؟

وقتی در محیط کار شما شدت سروصدا بیش از اندازه باشد و یا به عبارت دیگر میزان صدا بالاتر از 85 دسی بل باشد؛ باید از گوشی صداگیر برای حفاظت از پرده گوش و سیستم شنوایی خود استفاده نمایید.

عدم استفاده از این گوشی ها در چنین مواقعی در بلندمدت آسیب‌های جدی به گوش را وارد کرده و شنوایی افراد را کاهش می دهد. پس بهتر است در محیط کار سرپرستان و مدیران دقت کامل داشته باشند تا تمام پرسنل و کارگران از این گوشی ها استفاده کرده و این امر را در تمام ساعات کاری خود رعایت کنند.

.

آشنایی با انواع گوشی ایمنی:

برای آشنایی با انواع گوشی ایمنی باید نوع کاربرد مواد سازنده و شکل طراحی آنها را بدانیم زیرا گوشی های ایمنی بر اساس موارد ذکر شده طبقه‌بندی می‌شوند.

انواع گوشی ها شامل گوشی صداگیر هدفونی، گوشی ایمنی داخل گوش، گوشی ایمنی رادیویی و گوشی ایمنی رو کلاهی می‌شوند. در ادامه این مطلب به ذکر ویژگی ها و کاربردهای هر یک از گوشی های ایمنی می پردازیم.

.

گوشی ایمنی هدفونی یا ایرماف (Earmuff) :

همانطور که از اسم این نوع گوشی مشخص است، شکل آن به صورت هدفون بوده و مزایای زیادی دارد البته هنگام خریدن این گوشی بسیار باید دقت داشته باشید تا به لحاظ فنی از مراجع رسمی تاییدیه دریافت کرده باشد.

زیرا در غیر این صورت هیچ ارزشی نداشته و نمی‌تواند از گوش های شما مراقبت کند. بخش داخلی این گوشی ها دارای بالشتک هایی بوده که نرمی آنها موجب راحتی گوش شما می شود.

استفاده از این گوشی ها برای محیط های کاری که در فضای باز هستند و یا فعالیت در هوای سرد انجام می گیرد؛ توصیه می‌شود. این نوع گوشی ها علاوه بر حفاظت از گوشتان در برابر سرمای هوا؛ از شنوایی شما نیز مراقبت می کند. همچنین افرادی که دچار پارگی پرده صماخ شده اند استفاده از این نوع گوشی ها به ایشان توصیه می گردد.

.

گوشی ایمنی ایرماف و یا هدفونی

.

گوشی ایمنی داخل گوش یا ایرپلاگ (Earplug) :

این نوع گوشی ها به طور کامل درون گوش قرار گرفته و از مواد مختلفی تولید می شوند. از دیگر ویژگی‌های این نوع گوشی ها می توان به حجم آنها اشاره کرد زیرا نسبت به سایر گوشی های ایمنی حجم کمتری را اشغال کرده و همچنین ارزان قیمت هستند. این گوشی ها در انواع مختلف عرضه می‌شوند:

 نوع اول آنها یکبار مصرف بوده و از جنس فایبرگلاس، پلاستیک و یا پنبه می باشند.

 نوع دوم، گوشی است که با دست قابل شکل‌گیری بوده و ایر پلاک می باشد. 

نوع سوم از جنس سیلیکون و پلاستیک مرغوب بوده و گوشی مناسبی برای مشاغل مختلف است.

 و نوع چهارم در موارد نظامی و جنگی مورد استفاده قرار می گیرد. 

افرادی که در محل کار خود علاوه بر گوشی صداگیر باید از کلاه و ماسک استفاده نمایند؛ بهتر است از گوشی های ایمنی داخل گوش استفاده کرده تا مزاحمت کمتری برای شان ایجاد شود. همچنین اگر محیط کار شما گرم و مرطوب است؛ استفاده از این نوع گوشی های ایمنی بسیار مناسب می باشد.

.

گوشی ایمنی ایرپلاگ یا داخل گوش

.

گوشی ایمنی رادیویی:

اگر محیط کار شما به گونه‌ای است که باید ارتباط رادیویی برقرار نمایید و همچنین از گوش خود محافظت کنید؛ استفاده از گوشی های ایمنی رادیویی به شما پیشنهاد می گردد.

این نوع گوشی ها به شکلی طراحی شده اند که ضمن حفاظت از گوش و کاهش سر و صدا؛ برقراری ارتباط رادیویی را نیز ممکن می سازند. این گوشی ها با باتری کار کرده و استفاده از آنها بسیار ساده است. این نوع گوشی ها در جنس های مختلف تولید می‌شوند و رنگ بندی نیز دارند.

.

گوشی ایمنی رادیوئی

.

گوشی ایمنی رو کلاهی:

در مواردی که هنگام انجام کار نیاز به استفاده از کلاه ایمنی دارید و همچنین باید گوشی ایمنی نیز استفاده نمایید؛ می توانید گوشی های ایمنی رو کلاهی را خریداری کنید.

این نوع محصول را می توان به صورت رو کلاهی استفاده کرد و هنگام به کار بردن کلاه شما را دچار مشکل نمی کند. یکی از مواردی که باید هنگام خریداری گوشی های ایمنی رو کلاهی به آن توجه کرد طریقه نصب آن بر روی کلاه است.

برخی از گوشی های ایمنی بر روی تمام کلاه ها نصب شده و قابلیت استفاده بر روی برندهای مختلف را دارند اما برخی دیگر فقط مختص کلاه‌های ام اس ای بوده و بر روی سایر کلاه ها قابل استفاده نمی باشند پس هنگام خریداری باید به این نکته توجه نمایید.

.

گوشی ایمنی رو کلاهی

.

خریداری گوشی ایمنی از ایمن تولز:

برای خریداری وسایل و ابزار های این چنینی که ایمنی هنگام کار را تامین می نمایند؛ باید از مراکز معتبر خرید نمایید. گوشی های ایمنی و سایر تجهیزات ایمنی حین کار توسط گروه ایمن تولز عرضه می گردد. بهترین و با کیفیت ترین خرید با ایمن تولز امکان پذیر است. 

 جهت مشاهده انواع گوشی های صداگیر روی لینک کلیک کنید و همچنین میتوانید جهت مشاوره خرید و اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس باشید.